- Gönderi İzleme
- Online Kurye Çağırma
- Kurye Fiyat Hesaplama
- Hava Kargo Fiyat Hesaplama
- Görüş ve Öneriler
- Müşteri Memnuniyeti Anketi


  English Ana Sayfa Hakkımızda İnsan Kaynakları İletişim

PTS Express PTS Havayolu PTS Karayolu PTS Denizyolu PTS Demiryolu
 Hızlı Gönderi Takibi  Gönderi ya da Referans Numarası: 

Servisler
- PTS Express (Ekspres Servis)
- ecoPTS (Ekonomik Servis)

Servis Rehberi
- Mikro İhracat
- Waybill (Konşimento)
- Proforma Fatura
- ATR-1 ve Menşei Belgeleri
- ABD Gönderileri

Fiyat ve Bölge Listeleri:
- Bölge Listesi ve Teslim Süreleri
- PTS Express Fiyat Listesi
- ecoPTS Ekonomi Fiyat Listesi

Online Hizmetler:
- Gönderi Takibi
- Kayıt Olmak
- Online Kurye Çağırma
- Fiyat Hesaplama

Download:
- Proforma Fatura / [word] - [pdf]
- ATR-1 Taahhütnamesi
- ATR-1 Talepnamesi

Waybill


PTS ile yapacağınız tüm gönderiler için PTS Waybill'inden doldurarak kuryemize gönderiniz ile beraber teslim etmeniz gerekmektedir. Teslimatın zamanında ve doğru kişi ve kurumlara yapılabilmesi açısından waybill doldurma işleminin azami dikkatli ve doğru olarak yapılması çok önemlidir. PTS waybill'i dört nüshadan oluşmuştur. Tükenmez kalem ile alt nüshalara çıkmasına dikkat ederek dolduracağınız waybill'in en alt nüshası gönderilerinizi takip edebilmek açısından PTS kuryesinin alındı imzası ile size bırakılır. Bu nüshayı saklamanız teslimat bilgilerini daha kolay almanız açısından size yardımcı olacaktır.

PTS waybill'inin göndericileri ilgilendiren alanları genel olarak sltı kısımdan oluşmaktadır. Diğer kısımlar PTS kullanımı içindir. Göndereni ilgilendiren kısımlar:

1-Barkod:
Gönderilerinizin tesliminin yapılabilmesi ve geri bilgilendirmenin daha sağlıklı olabilmesi için PTS, tüm uluslararası ekspres gönderileri gelişmiş bir bilgisayar ağı ile takip eder. Bu takipte kullanılan yöntem su an için tüm dünyada kullanılan en güvenli sistem olan barkod sistemidir. Bu yüzden kullanacağınız waybill üzerindeki barkodun kopmuş, okunamaz durumda olmamasına özen gösteriniz.

2-Gönderici:
Gönderimi yapacak firmaya ve gönderimi yapan kişiye ait bilgilerin yazılması gereken bölümdür. PTS ile cari hesap çalışan müşterilere adlarına basılı waybill verilir, ancak acil durumlarda boş waybill doldurulması da gerekeceğinden bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasına dikkat edilmelidir. Özellikle gönderimi yapan kişini adı ve telefon numarasının yazılı olmasına özen gösterilmesi, alıcıya ulaşmadaki bir zorluğun veya ödeme reddi gibi durumların ya da olası bir aksaklığın size bildirilmesindeki gecikmeleri önler.

3-Alıcı:
Waybill üzerinde en çok dikkat edilmesi gereken alandır. Bu alanda yapılabilecek hata ya da eksik beyanlar, gönderinizin teslimatında gecikmelere yol açabilir. Alıcı kişinin adı ve telefon numarası ile açık adresi tam olarak okunaklı bir biçimde yazılmalıdır. Özellikle posta kodunun ve alıcı ülkesinin belirtilmesi de çok önemlidir. Adres olarak posta kutusu (P.O.Box) verilmesi halinde bu gönderi PTS tarafindan taşınamaz, yanlışlık sonucu alınıp taşınsa dahi teslim detayı verilemez. Tüm dünyada faaliyet gösteren ekspres kurye firmaları gibi PTS de teslim detayı veremeyeceği için bu tarz gönderileri kabul etmez.

4-Ödeme şekli:
Temel olarak iki ödeme şeklinin olduğu bu alanda işaretleme yapılmaması halinde gönderiler prepaid yani navlun ücreti göndericiye fatura edilecek gönderi olarak kabul edilir. Kullanımda iki ayrı ödeme şekli ve özel teslim isteği hanesi ile üç ayrı işaretleme yeri vardır. Bunlar:
Freight Prepaid: Gönderiye ait navlun bedelinin göndericiye fatura edildiği gönderi şeklidir.
Freight Collect: Navlun bedelinin alıcıdan tahsil edildiği durumdur. Gönderici PTS'in sözleşmeli müşterisi değil ise her collect gönderi için navlun ücretinin alıcıdan tahsil edilememesi durumunda ödemenin kendisi tarafından yapılacağının garanti edildiği bir taahhütname göndericiden istenir.
Termin: Gönderinin belli bir saate kadar teslimatı istendiğinde, teslim saati kutusu işaretlenmelidir. Bu tür gönderilere ait, özel ek ücretler için PTS Müşteri Servisi ile irtibata geçilip bilgi alınmalıdır. Bu hanenin işaretlenmesi durumunda, müşteri ödeyeceği ekstra ücret hakkında bilgi almadıysa ve müşteriye ulaşılamıyorsa, ekstra ücret müşteriye fatura edilecektir. Bu hane ile beraber ödeme şekillerinden (prepaid, collect) biri de işaretlenmelidir. ışaret konulmadığı taktirde gönderi prepaid kabul edilir.

5-Gönderenin İmzası:
Gönderiyi yapan kişinin isim, imza ve gönderinin verildiği tarih kısımlarının belirtildiği alandır.

6-Özel Talimatlar:
Gönderi hakkında belirtilmesinin gerektiğini düşündüğünüz konular için ayrılmış alandır. Örneğin navlun ücretinin fatura edileceği firma gönderen ve alıcıdan farklı ise fatura çıkacak firma burada yazılmalıdır. Doğal olarak bu firmanın gönderi yapabilmesi için göndericiye yetki verdiğini PTS'e yazılı olarak bildirmesi ile bu işlem geçerlilik kazanacaktır.
PTS Express PTS Havayolu PTS Karayolu PTS Denizyolu PTS Demiryolu
Hakkımızda   İnsan Kaynakları İletişim