- Gönderi İzleme
- Online Kurye Çağırma
- Kurye Fiyat Hesaplama
- Hava Kargo Fiyat Hesaplama
- Görüş ve Öneriler
- Müşteri Memnuniyeti Anketi


  English Ana Sayfa Hakkımızda İnsan Kaynakları İletişim

PTS Express PTS Havayolu PTS Karayolu PTS Denizyolu PTS Demiryolu
 Hızlı Gönderi Takibi  Gönderi ya da Referans Numarası: 

Servisler
- PTS Express (Ekspres Servis)
- ecoPTS (Ekonomik Servis)

Servis Rehberi
- Mikro İhracat
- Waybill (Konşimento)
- Proforma Fatura
- ATR-1 ve Menşei Belgeleri
- ABD Gönderileri

Fiyat ve Bölge Listeleri:
- Bölge Listesi ve Teslim Süreleri
- PTS Express Fiyat Listesi
- ecoPTS Ekonomi Fiyat Listesi

Online Hizmetler:
- Gönderi Takibi
- Kayıt Olmak
- Online Kurye Çağırma
- Fiyat Hesaplama

Download:
- Proforma Fatura / [word] - [pdf]
- ATR-1 Taahhütnamesi
- ATR-1 Talepnamesi

Proforma Fatura
Ticari Fatura ve proforma Fatura olmak üzere iki tür fatura vardır. Evrak ve doküman haricindeki tüm gönderileriniz için, gönderinizin içinde ne olduğunun gümrük tarafından anlaşılmasına yarayan bir proforma fatura hazırlamanız gerekmektedir. İngilizce olarak hazırlanması gereken ve 1 asıl 3 kopya olarak PTS kuryesine vereceğiniz bu evrak ile gönderiniz gümrüklerdeki gecikmelerden mümkün olduğunca az etkilenecektir. Aşağıdaki durumlarda fatura gerekmemektedir.

 • ıçinde sadece doküman bulunan zarflar.
 • ıçinde sadece doküman bulunan paketler.


  Kolinin içinde ne olduğunu gösteren 'Çeki Listesi' fatura değildir. Fatura, varış ülkesine yükün girişini sağlayan pasaport niteliğindedir. Faturası olmayan bir malın bir ülkeye girmesine izin verilmez. Varış ülkeleri faturayı malın gümrük vergisi ve KDV'sini hesaplamakta kullanırlar. Birden fazla koliden oluşan gönderilerde Fatura PTS waybill'i ile birlikte ana paket cebine konulur.

  Proforma fatura olarak kullandığınız bir form yoksa sitemizden alabileceğiniz örneği antetli kağıdınıza uygulayarak çoğaltabilir ve kullanabilirsiniz.

  Proforma fatura genel itibari ile 4 ana kısımdan oluşur. Bunlar:

  1-Göndericiye ait bilgiler : Firmanıza ait bilgileri kendiniz buradaki boşluklara yazabileceğiniz gibi kesik çizginin üstüne antetinizi yapıştırarak kendi proforma faturanızı yapabilirsiniz. Göndericiye ait bilgilerin eksiksiz doldurulması, paketiniz hakkındaki bilgilere en kısa zamanda ve doğru şekilde ulaşmanızda olduğu kadar herhangi bir problemin en çabuk şekilde çözülmesi için de önemlidir.

  2-Alıcıya ait bilgiler : Numune gönderilerinizin zamanında teslim edilebilmesi için alıcıya ait bilgilerin eksiksiz ve tam olması gereklidir. Özellikle posta kodu ve alıcı telefonlarının gerek waybill gerekse proforma fatura üzerine yazılması mutlak surette dağıtımın problemsiz ve en hızlı şekilde yapılmasını sağlayacaktır.

  3-Gönderilen mallara ilişkin bilgiler : Gönderinizi yaptığınız ülke gümrüğüne beyan niteliği taşıyan proforma faturanın yolladığınız emtianın nitelik, miktar ve gönderilme sebebini içermesi gerekir. Tüm dünya gümrüklerinde farklılıklar gösterse de artikel olarak çeşitlendirilmiş proformaya sahip gönderilerin gümrük işlemlerinin daha sorunsuz olduğu bir gerçektir. Degeri 22.00 Euro ve aynı değere tekabül eden diğer para birimlerini (örneğin 30.00 USD) geçen gönderilerinize ait proforma faturanın, üzerinde kullanacağınız PTS AWB no'su da yazmak kaydı ile en geç saat 17.00'ye kadar (0212)651 6606 nolu faksımıza gönderilmesi halinde yurtdışı ofisimiz önceden bilgilendirilerek olası gümrük gecikmeleri önlenmeye çalışılmaktadır.

  4-Gönderinin neden yapıldığına ilişkin beyan: Yurtdışına gönderilen malların ne amaçla yurtdışı edildiğinin gerek ülkemiz gerekse alıcının bulunduğu ülke gümrüklerine beyan edilmesi gerekmektedir. Bu bölümde PTS tarafından size verilen proforma fatura örneğinde; malların numune olduğu ve ticari değeri olmadığı, verilen mal bedellerinin sadece gümrük için olduğu, proforma fatura üzerinde beyan edilen tüm bilgilerin doğru olduğunun ve malların Türk menşeli olduğunun bir beyanı niteliğinde İngilizce bir metin yer alır. Buradaki beyana ilave olacak veya daha farklı bir anlam verecek bir durumun proforma üzerinde yazılması gerekli olacaktır.


 • 

  PTS Express PTS Havayolu PTS Karayolu PTS Denizyolu PTS Demiryolu
  Hakkımızda   İnsan Kaynakları İletişim